Večgeneracijski center Goriške – VGC Goriške

O PROJEKTU

 

Naziv projekta

VEČGENERACIJSKI CENTER GORIŠKE – VGC GORIŠKE

 

Vodilni partner projekta

Ljudska univerza Ajdovščina

 

Partnerji v projektu

·         Ljudska univerza Nova Gorica

·         Posoški razvojni center

·         Idrijsko-Cerkljanska razvojna agencija d.o.o Idrija

 

Trajanje projekta

1.8.2024 – 30.9.2029

 

Financer projekta

Projekt sofinancira Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Evropski socialni sklad plus iz Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027, cilja politike 4 »Bolj socialna in vključujoča Evropa za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic«, prednostne naloge 7 »Dolgotrajna oskrba in zdravje ter socialna vključenost«, specifičnega cilja ESO4.12 »Spodbujanje socialnega vključevanja oseb, izpostavljenih tveganju revščine ali socialni izključenosti, vključno z najbolj ogroženimi osebami in otroki«.

 

Vrednost projekta

 

1.505.749,99 EUR Delež prispevka EU je 40,00 %.

 

 

Večgeneracijski center Goriške – VGC Goriške je namenjen zagotavljanju dostopnosti različnih vsebin in aktivnosti ciljnim skupinam po celotnem območju goriške statistične regije. Projekt bo izvajal kakovostna in dostopna preventivna izobraževanja ter aktivnosti, s ciljem opolnomočenja ranljivih ciljnih skupin, spodbujanja socialnega vključevanja oseb, ki so izpostavljene različnim tveganjem, ter medgeneracijskega in medkulturnega povezovanja. V okviru projekta bo nudena tudi podpora, pomoč in svetovanje ciljnim skupinam za lažje vključevanje v izobraževanja in premagovanje morebitnih (učnih) ovir. V projektu bomo stremeli k povezovanju vladnih in nevladnih organizacij, javnih institucij in drugih deležnikov v lokalnem okolju, ki lahko prispevajo k izboljšanju kakovosti življenja ranljivih ciljnih skupin.

 

Projekt je pripravljen s podporo občin v regiji. Predstavlja pomembno nadgradnjo že obstoječe ponudbe preventivnih programov za ranljive ciljne skupine ter vzpostavitev osrednjega javnega prostora v regiji, namenjenega zbiranju, druženju, ohranjanju in širjenju socialne mreže, pridobivanju informacij ter vključevanju v pripravljene aktivnosti. Pomembna nadgradnja ponudbe za zagotavljanje informiranosti  ranljivih ciljnih skupin je tudi vzpostavitev informacijskega središča na sedežu VGC, v prostorih Ljudske univerze Ajdovščina, ter tudi omogočanje neformalnega druženja in srečevanja v VGC, ki bo ciljnim skupinam predstavljal prostor za ustvarjanje in/ali vzdrževanje socialne mreže. V projektu sodelujejo tudi pridruženi partnerji, ki bodo aktivnosti izvajali v svojem lokalnem okolju.

 

Cilji, ciljne skupine in aktivnosti projekta

 

  • Projekt bo zagotavljal vsebine in aktivnosti, ki bodo ciljnim skupinam omogočile integracijo v lokalno skupnost ter vzpostavitev in/ali vzdrževanje svojih socialnih mrež. S tem bomo izboljšali njihove veščine, zmanjšali tveganje za socialno izključenost in zagotovili podporno okolje, ki preprečujejo zdrs v revščino.
  • Projekt bo zagotavljal tudi izobraževalne, medkulturne, medgeneracijske in druge aktivnosti preko katerih bo opolnomočil ranljive ciljne skupine ter vzpostavil njihovo medgeneracijsko in medkulturno povezovanje in sodelovanje.
  • Raznolike preventivne vsebine in aktivnosti bodo dostopne različnim ciljnim skupinam, saj bodo oblikovane za 7 od 8 ciljnih skupin, ki jih predvideva projekt. Prilagojene bodo specifičnim potrebam in izzivom različnih ciljnih skupin, kar bo omogočilo, da prevzamejo nadzor nad svojim življenjem, sprejemajo odločitve in uresničujejo svoje cilje. Izvajanje le-teh bo na različnih lokacijah v regiji, od centrov kot sta Nova Gorica in Ajdovščina, do odročnih lokalnih skupnosti na podeželju (lokacijska dostopnost).
  • Projekt bo dnevno zagotavljal informiranje, svetovanje in nudil splošno podporo ter pomoč uporabnikom centra.
  • Vsebine in aktivnosti bodo temeljile na strokovnih podlagah ter najnovejših spoznanjih s področja dela s ciljnimi skupinami. S tem bomo zagotovili učinkovitost in trajnost naših preventivnih aktivnosti in pristopov, kar bo vodilo v dolgoročno izboljšanje kakovosti življenja ciljnih skupin.
  • Ključnega pomena bo sodelovanje z različnimi deležniki, vključno z javnimi institucijami, nevladnimi organizacijami in občinami. Sklenjeni dogovori o sodelovanju bodo omogočili izvajanje aktivnosti in dolgoročno reševanje potreb in izzivov ciljnih skupin v Goriški regiji. S tem bomo vzpostavili mrežo sodelujočih organizacij, ki bodo skupaj prispevale k dvigu kakovosti življenja ciljnih skupin ter preprečevanju njihovega zdrsa v socialno izključenost in revščino.

 

INFORMACIJE IN KONTAKT: mateja.marc@lu-ajdovscina.si, tel. 031 429 050, 05 3664750 Dosegljivi smo vsak dan od 8. do 16. ure. V tem času se lahko oglasite tudi osebno na Ljudski univerzi Ajdovščina, Stritarjeva ulica 1a, 5270 Ajdovščina.

 

Dostopnost