VEČGENERACIJSKI CENTER GORIŠKE – VGC GORIŠKE

O PROJEKTU    

 

Naziv projekta VEČGENERACIJSKI CENTER GORIŠKE – VGC GORIŠKE
 
Vodilni partner konzorcija Ljudska univerza Ajdovščina
Partnerji v konzorciju
  • Ljudska univerza Nova Gorica
  • Posoški razvojni center
  • Idrijsko-Cerkljanska razvojna agencija d.o.o. Idrija
Trajanje projekta

1.8.2024 – 30.9.2029

Financer projekta

Projekt sofinancira Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Evropski socialni sklad plus iz Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027, cilja politike 4 »Bolj socialna in vključujoča Evropa za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic«, prednostne naloge 7 »Dolgotrajna oskrba in zdravje ter socialna vključenost«, specifičnega cilja ESO4.12 »Spodbujanje socialnega vključevanja oseb, izpostavljenih tveganju revščine ali socialni izključenosti, vključno z najbolj ogroženimi osebami in otroki«.

 

Vrednost projekta 1.505.749,99 EUR Delež prispevka EU je 40,00 %.

Namen projekta

Večgeneracijski center Goriške – VGC Goriške je namenjen zagotavljanju dostopnosti različnih vsebin in aktivnosti ciljnim skupinam po celotnem območju goriške statistične regije. V VGC Goriške izvajamo kakovostna in dostopna preventivna izobraževanja ter aktivnosti, s ciljem opolnomočenja ranljivih ciljnih skupin, spodbujanja socialnega vključevanja oseb, ki so izpostavljene različnim tveganjem, ter medgeneracijskega in medkulturnega povezovanja. Nudimo podporo, pomoč in svetovanje ciljnim skupinam za lažje vključevanje v izobraževanja in premagovanje morebitnih (učnih) ovir. Želimo, da VGC Goriške deluje kot osrednji prostor za druženje, krepitev socialnih mrež ter nudenje podpore različnim ciljnim skupinam. Stremimo k povezovanju vladnih in nevladnih organizacij, javnih institucij in drugih deležnikov v lokalnem okolju, ki lahko prispevajo k izboljšanju kakovosti življenja ranljivih ciljnih skupin.

VGC Goriške predstavlja pomembno nadgradnjo že obstoječe ponudbe preventivnih programov za ranljive ciljne skupine ter vzpostavitev osrednjega javnega prostora v regiji, namenjenega zbiranju, druženju, ohranjanju in širjenju socialne mreže, pridobivanju informacij ter vključevanju v pripravljene aktivnosti. Pomembna nadgradnja ponudbe za zagotavljanje informiranosti  ranljivih ciljnih skupin je tudi vzpostavitev informacijskega središča na sedežu VGC Goriške, v prostorih Ljudske univerze Ajdovščina, ter tudi omogočanje neformalnega druženja in srečevanja v VGC, ki ciljnim skupinam predstavlja prostor za ustvarjanje in/ali vzdrževanje socialne mreže. V projektu sodelujejo tudi pridruženi partnerji, ki aktivnosti izvajajo v svojem lokalnem okolju.

Specifični cilji projekta so:

  • spodbujati vključevanje ranljivih ciljnih skupin v lokalno skupnost;
  • krepiti moč ranljivih skupin z zagotavljanjem raznolikih in dostopnih visokokakovostnih preventivnih vsebin, aktivnosti;
  • ustvariti možnost in priložnost za aktivno medgeneracijsko mreženje ranljivih ciljnih skupin;
  • zagotoviti informiranje ciljnih skupin o dejavnostih in tematikah, ki so pomembne za njihov dobrobit;
  • zagotoviti različne oblike svetovanja in pomoči ranljivim ciljnim skupinam.

Cilj je preprečevanje socialne izključenosti, revščine in izboljšanje kakovosti življenja za vse generacije v lokalnem okolju.

Ciljne skupine

  • družine, še zlasti tiste z nizkim socialno-ekonomskim statusom,
  • osebe, zlasti otroci in mladi, ki tvegajo socialno izključenost,
  • starejši, zlasti tisti iz socialno ogroženih okolij,
  • osebe, zlasti otroci in mladi, s posebnimi potrebami
  • migrantski in begunski posamezniki in družine, zlasti otroci in mladi ter ženske iz teh družin,
  • romske družine, zlasti otroci in mladi ter ženske iz teh družin,
  • enostarševske družine, 
  • invalidi. 

V Večgeneracijskem centru Goriške – VGC Goriške ponujamo vsebine in aktivnosti, ki ranljivim skupinam omogočajo integracijo v lokalno skupnost ter vzpostavitev in ohranjanje njihovih socialnih mrež. S tem se izboljšujejo njihove veščine, zmanjšuje se tveganje za socialno izključenost, obenem pa je vzpostavljeno podporno okolje, ki preprečuje zdrs v revščino. Poleg tega v okviru VGC Goriške zagotavljamo izobraževalne, medkulturne in medgeneracijske aktivnosti, preko katerih bomo ranljive skupine opolnomočili ter spodbudili njihovo medgeneracijsko in medkulturno sodelovanje. Raznolike preventivne vsebine in aktivnosti so dostopne različnim ciljnim skupinam, vsakodnevno pa center nudi informiranje, svetovanje ter splošno podporo in pomoč uporabnikom.

Vsebine in aktivnosti v VGC Goriške temeljijo na strokovnih podlagah in najnovejših spoznanjih na področju dela z ranljivimi skupinami, kar zagotavlja učinkovitost in trajnost preventivnih pristopov. To vodi k dolgoročnemu izboljšanju kakovosti življenja teh skupin. Ključno je tudi sodelovanje z različnimi deležniki, kot so javne institucije, nevladne organizacije in občine, s katerimi smo sklenili dogovor o sodelovanju, kar omogoča uspešno izvajanje aktivnosti in dolgoročno reševanje izzivov ranljivih skupin v Goriški regiji. Tako vzpostavljena mreža sodelujočih organizacij  skupaj prispeva k dvigu kakovosti življenja ciljnih skupin ter preprečevanju njihovega socialnega izključevanja in zdrsa v revščino.

 

Vsi programi in dejavnosti v Večgeneracijskem centru Goriške so brezplačni.

Mateja Marc

Mateja Marc

Samostojna strokovna delavka

  mateja.marc@lu-ajdovscina.si
T: 05 3664 750

M: 031 429 050

 

Izobraževalni programi so za vse brezplačni.

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Evropska unija iz sredstev Evropskega socialnega sklada plus.

 

Dostopnost